Search

Атлетико Мадрид запоседна позиција која води во ЛШ

Атлетико Мадрид повторно е на позиција која во новата сезона носи настап во фудбалската Лига на шампионите. Во 30. коло од шпанската Ла лига Атлетико како гостин го победи Вилјареал (1:2) и е во топ четири тима, откако вчера Атлетик Билбао загуби на гостувањето кај градскиот ривал Реал Мадрид со 2:0. Витсел обебзеди водство за гостите од Мадрид во деветтата минута, а „жолтата подморница“ израмни на почетокот на вториот дел. Сорлот беше стрелец на погодокот кој го постигнаа домаќините. Победата за Атлетико ја потврди џокерот од клупата Саул Нигез кој се запиша во листата на стрелците во 87 минута, само што влезе во игра. Атлетико е на четвртата позиција со 58 бодови, односно два повеќе од Атлетик Билбао, додека Вилјареал е на 10. место со 38 бода.

Треба да знаете
Последни објави