Search

Придобивки од туширањето со ладна вода

Можеби да не ви се допаѓа идејата за туширање со ладна вода, но таа е поврзана со неколку корисни здравствени придобивки. Позитивното влијание на ладниот туш е поврзано со физичкото и менталното здравје, што може да ве поттикне да го воведете во вашата рутина.

Ја подобрува циркулацијата

Ладната вода предизвикува стеснување на крвните садови, што го поттикнува протокот на крв. Оваа зголемена циркулација може да помогне во целокупното кардиоваскуларно здравје и да го намали ризикот од хипертензија, пишува Health Shots.

Позитивно влијание врз функцијата на имунолошкиот систем

Ладниот туш може да ги стимулира леукоцитите, кои помагаат во борбата против инфекцијата во телото. Во исто време, ладниот туш може да го поддржи имунолошкиот систем и да не заштити од вообичаени болести како настинка и грип.

Го подигнува расположението

Како што пренесува Health Shots, според Центрите за контрола и превенција на болести, се покажало дека пет минути ладно туширање два до четири пати неделно имаат позитивно влијание и ги ублажуваат симптомите на депресија. Исто така, туширањето со ладна вода е поврзано со стимулација на ендорфин, еден од хормоните на среќата кои прават да се чувствуваме добро.

Може да помогне да се намали болката

Ладниот туш може да помогне да се релаксираат мускулите и да се намали болката и воспалението, што го прави особено корисен за закрепнување после тренинг. Ладниот туш помага да се разладите физички и психички.

Позитивен ефект врз кожата

Ладната вода може да ги намали порите и да го намали вишокот на производство на маснотии, што доведува до почиста кожа и помал ризик од појава на акни. Одличен е и за вашата коса бидејќи не ја суши косата и не ја отстранува од природните масла.

Треба да знаете
Последни објави