Search

Израел предложил размена на заробеници

Израел, наводно, се согласил да ги ослободи палестинските затвореници кои се затворени откако претходно биле ослободени како дел од договорот за размена на затвореници Гилад Шалит од 2011 година, за да ги добе телата на израелските војници Орон Шаул и Хадар Голдин.

Кан ТВ објави, повикувајќи се на тројца официјални лица вклучени во разговорите, дека понудата била дадена до Хамас, но дека милитантната група допрва треба да одговори, објави „Тајмс оф Израел“.

Се верува дека 130-те заложници киднапирани од Хамас на 7 октомври сè уште се во Газа и дека не се сите живи, откако 105 цивили беа ослободени од заробеништво на Хамас за време на еднонеделниот прекин на огнот кон крајот на ноември, а четворица заложници беа ослободени пред тоа.

ИД спаси тројца заложници и ги извади телата на 11, вклучително и тројца убиени по грешка од израелски војници.

ИДФ ја потврди смртта на 34 од оние кои сè уште ги држи Хамас, повикувајќи се на нови разузнавачки информации и наоди на војниците кои дејствуваат во Газа.

Уште едно лице се води за исчезнато од 7 октомври и се уште не е позната неговата судбина.

Хамас ги држи и телата на Шаул и Голдин, како и двајца израелски цивили, Авер Менгисту и Хишам ал-Сајед, за кои се верува дека се живи откако влегле во Појасот Газа во 2014 и 2015 година.

Треба да знаете
Последни објави