Search

ЕУ вети 7,7 милијарди евра на глобално ниво за хуманитарна помош во 2024 година

Европската унија денеска вети дека ќе потроши 7,7 милијарди евра за хуманитарна помош во 2024 година. „Мислам дека ова е солидна сума… но можеше да биде подобро“, рече еврокомесарот за хуманитарна помош и управување со кризи Јанез Ленарчиќ на отворањето на хуманитарната конференција во Брисел.

Минатата година земјите-членки и Европската комисија испратија вкупно 8,4 милијарди евра. „Има повеќе луѓе на кои им е потребна итна помош од кога било досега“, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, додавајќи дека ситуацијата во Појасот Газа е особено тешка. Според него, ние веќе не сме на работ на гладување во Газа, ние сме во состојба на глад, рече Бореl. Тој посочи дека Израел го користи гладот ​​како оружје во војна.
Дводневната конференција треба да се фокусира на тоа како да се зголеми помошта за Газа. Генералниот комесар на Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа (УНРВА), Филип Лазарини, изјави дека гладот ​​во Појасот Газа е „предизвикан од луѓе“.

„Ние сме вклучени во трка со времето за да се обидеме да го смениме влијанието на ширењето на гладот ​​и претстојниот глад во Појасот Газа“, рече Лазарини на прес-конференција во Каиро со египетскиот министер за надворешни работи Самех Шукри.

Кризата може да се реши и да се врати на вистински начин преку политичка волја и Газа да биде „преплавена“ со храна преку (граничните) премини, додаде тој. ОН соопштија дека рекордни 300 милиони луѓе имаат потреба од хуманитарна помош, најмногу поради конфликти и климатски промени.

Треба да знаете
Последни објави