Search

Латвиска европратеничка осомничена за шпионирање за Русија

Летонската служба за државна безбедност покрена кривична постапка против Татјана Жданока (73), пратеник во Европскиот парламент (ЕП), државјанка на Летонија, осомничена за соработка со руските разузнавачки и безбедносни служби, објавија денеска летонските медиуми.

Тие медиуми објавија дека службата за безбедност, позната по својот акроним ВДД, ги истражувала активностите на Жданока и наводните врски со Русија во последните неколку недели, откако во јануари беа објавени извештаи на руски, нордиски и балтички медиуми дека е агент на руската Федерална безбедност Сервис (ФСБ) од 2004 година.

Како што пренесува агенцијата Лета, ВДД одлучи да поведе кривична постапка против Жданока на 22 февруари. Жданока ги отфрли сите обвинувања.

ЕП на крајот на јануари објави дека отворила истрага за медиумските извештаи дека Жданока работи како руски агент веќе неколку години. Се вели дека многу сериозно ги сфаќа наводите.

По заедничка истрага, независната руска страница за истражувачко новинарство „Инсајдер“, латвискиот сајт „Ре:Балтика“, информативниот портал „Делфи Естонија“ и шведскиот весник „Експресен“ на 29 јануари пренесоа серија објавени мејлови кои ја покажуваат поврзаноста на Жданока со неа.

Експресен објави дека Жданока шири пропаганда за наводно кршење на правата на Русите кои живеат во балтичките земји и дека, меѓу другото, ја застапува политиката на Кремљ. Таа, исто така, одби да ја осуди руската инвазија на Украина.

Латвија, балтичка нација со 1,9 милиони жители, и соседна Естонија се дом на големо етничко руско малцинство, кое сочинува околу 25 отсто од населението.

Во текот на изминатите неколку години, Москва редовно ги обвинуваше Латвија и Естонија за дискриминација на населението што зборува руски.

Во биографијата на Жданока, која се наоѓа на веб-страницата на ЕП, стои дека таа од 2007 година е претседател на невладината организација „Сојуз на руски јазик во ЕУ“. 9 Таа беше избрана за прв пат во ЕП во 2004 година.

Треба да знаете
Последни објави