Search

Леброн Џејмс ја проби границата која се уште никој ја нема пробиено

Леброн Џејмс е првиот кошаркар во историјата на НБА кој надмина 40.000 поени по поразот на Лос Анџелес Лејкерс од бранителот на титулата Денвер Нагетс. 39-годишниот Џејмс додаде 26 поени на својата статистика и стана првиот кој го надмина магичен број.

Џејмс имаше и девет асистенции, четири скока и три украдени топки, заедно со 26 поени, предводејќи го тимот од Калифорнија. Во својата 21-ва сезона тој ги полни аналите со своите успеси, а кошаркарот кој четири пати ја освои титулата МВП и четири титули пред една година го надмина славниот Карим Абдул-Џабар на сите во лигата – листа на водечки стрелци во времето.

“Никој никогаш не го направил тоа. Се разбира, одлично е да се биде во оваа фаза од мојата кариера. Тоа не е една од најголемите работи што сум ги постигнала во мојот живот. Но, сепак многу ми значи. Поминав многу рекорди и сите ми значат. Би лажел ако кажам дека тие работи не се важни“, изјави Џејмс на новинарите по натпреварот.

Треба да знаете
Последни објави