Search

Како да се ослободите од дамките на пеглата на природен начин

Дали ве мачат тврдокорните дамки на пеглата? Во вашата кујна посегнете по алкохолен оцет, сода бикарбона или сол – секоја од овие состојки ефикасно ја отстранува нечистотијата од пеглата.

Валканото железо со изгорени тврдоглави точки е речиси бескорисно. Особено ако треба да испеглате малку пофини алишта, како што се кошули или бела облека, бидејќи при висока температура постои голема опасност на ткаенината да останат траги од флеката што била на пеглата.

Но, постојат природни методи со кои можете темелно да ја исчистите површината на пеглата без да ја оштетите. Добри сојузници во овој потфат се сода бикарбона, обична кујнска сол и алкохолен оцет. Ви пренесуваме три сигурни трикови за чистење на пеглата, сите три се подеднакво ефикасни, а вие можете да изберете кој ќе ви го врати сјајот на пеглата.

Морска сол
Поставете ја пеглата на највисока температура. Ставете сува памучна крпа на даската за пеглање и обилно посипете ја со морска сол. Поминете со врело пегла над солта додека дамката не исчезне.

Сода бикарбона
Подгответе густа паста од 3 лажици сода бикарбона и 1 лажица вода. Нанесете ја пастата на површината на ладното железо. Земете чиста крпа или памучна крпа и внимателно истријте ги дамките. По овој „пилинг“ изгорените дамки ќе исчезнат.

Алкохолен оцет
Загрејте ја пеглата, па исклучете ја. Треба да биде доволно топло за да се допре без ризик од изгореници. Земете парче памучна ткаенина, натопете ја во алкохолен оцет и истријте ја тврдокрната дамка.

Треба да знаете
Последни објави