Search

Дали знаете како пицата, хамбургерот и сендвичот го добиле своето име?

Многу познати јадења од кои некои секојдневно ги конзумираме имаат возбудлива историја на тоа како настанале и како го добиле своето име.

Хамбургер

Според некои извори, можно е и дека во првите хамбургери уживале старите Римјани, чии готвачи од првиот век пронашле јадење со мелено месо зачинето со бибер, вино и борови ореви. Но, како хамбургерот стана таков каков што го знаеме денес од тогашното кулинарско создавање не е сосема јасно. Многумина ги признаваат браќата Френк и Чарлс Менчес од американскиот град Хамбург, но онлајн-етимолошкиот речник сугерира дека месниот производ го добил своето име во 1880 година по германскиот град Хамбург.

Пржени помфрит

Ако името „френч фрајз“ ве натера да помислите дека омилениот помфрит е од Франција, се лажете, како и многу други луѓе. Познатото јадење потекнува од Белгија, каде сиромашните рибари сечеле компири и ги пржеле, најчесто во зима кога друга храна немала во изобилство. Кога американските војници се сретнаа со Белгијци кои зборуваат француски за време на Првата светска војна и го пробаа нивниот вкусен помфрит, тие го нарекоа „ренч фрајз“, а останатото е историја.

Павлова торта

Легендарната руска балерина Ана Павлова својата популарност ја должи на своите грациозни движења и префинет танц, а токму нејзината елеганција ја инспирираше тортата направена од белки од јајца, шлаг и овошје. На својата турнеја, познатата балерина шармираше готвач во Велингтон, кој дизајнираше слатка креација врз основа на нејзиниот фустан за танцување.

Според друга верзија, тоа се случило во Перт, а спорот за тоа кој е сопственик на се уште трае.

Сендвич

Во средниот век наместо чинии се служеле парчиња леб, малку подоцна Евреите јаделе зачинето јагнешко во леб, но името „сендвич“ се создало малку подоцна, за време на напната игра на покер. За да не ја прекине играта и да не ги извалка прстите, англискиот аристократ Лорд Сендвич ставил парче печено говедско месо помеѓу две кришки леб, а во негова чест денеска се именувани сендвичите.

Пица

Диего Занкани, професор од Оксфорд, кој исто така ја истражува италијанската кујна, смета дека поимот постои уште од античка Грција, само се нарекувал писа или пита. Се разбира, тоа не беше пица како што ја знаеме денес, туку беше печен леб со малку додатоци. Многу години подоцна, во 997 година, приказната се појави северно од Неапол. Но, и тогаш тоа беше парче леб, исто како во 1570 година, кога рецептот за пица содржеше бадеми и шеќер.

Алфредо сос

Италијанскиот готвач Алфредо ди Лелио бил загрижен за здравјето на својата сопруга Инес, која во текот на втората бременост чувствувала чести мачнини. За да го смири нејзиниот стомак и да и ја врати силата, во 1914 година римскиот готвач решил да ги измеша тестенините со путер, крем и сирење Пармезан – и на тој начин го создал светски познатиот сос што денес го носи неговото име.

Цезар салата

Оваа зелена салата со пржено пилешко не го добила името по римскиот владетел, туку по мексиканскиот готвач Цезар Кардини од Тихуана. Цезар бил познат како имагинативна личност која сакала да им служи на гостите мали залчиња храна на зелен лиснат зеленчук, што во 1924 година резултирало со оваа фина комбинација. Познати филмаџии од САД го „украле“ рецептот и го пренеле во Холивуд, од каде се проширил во остатокот од светот.

Треба да знаете
Последни објави