Search

Димитријевиќ најдобр стрелец во квалификациите за ЕП-2025

Предводникот на македонската кошаркарска репрезентација Ненад Димитријевиќ во триумфот на мечот од квалификациската група „Х“ за пласман на ЕП-2025, на гости против Посла во Сосновиец (96:71), е најдобриот стрелец во второто коло. Македонскиот репрезентативец Димитријевиќ на паркетот ги помина речиси сите 40 минути и постигна 32 поена, а имаше и по 8 скока и асистенции. Димитриевиќ е прв стрелец и по првите две одоиграни кола со постигнати вкупно 57 поени, за 35,1 минути минати на теренот. На листата на најдобрите поентери тој е пред Словенецот Клемен Препелиќ и пред Торнике Шенгелија од Грузија. Меѓу кошаркарите кои го одбележаа второто коло од квалификациите за ЕП-2025 е и натурализираниот Македонец, Итан Хап кој е најдобар „крадец“ со пет украдени топки, колку што има и Кендрик Пери од селекцијата на Црна Гора.

Треба да знаете
Последни објави