Search

Маслото од шипинки е исто толку корисно за кожата како ботоксот

Маслото од семки од шипинка ја поттикнува кожата да создава сопствен колаген поради природниот витамин А. За хидратантни креми за лице со додаден колаген производителите тврдат дека се против стареење, но има проблем – молекулите на колаген се премногу големи за да се апсорбираат во кожата кога се применува локално.

Маслото од семки од шипинки ја храни кожата со витамини А, Ц и Е. Исто така, содржи голема количина на линоленска и алфа-линоленска киселина, која ја промовира регенерацијата на клетките и ја одржува кожата млада.

Истражувањата сугерираат дека маслото може да ги намали ефектите од фотостареењето поради изложување на сонце бидејќи содржи витамин А.

Треба да знаете
Последни објави