Search

Руте ја доби поддршката од САД и Велика Британија за генерален секретар на НАТО

Соединетите Американски Држави и Велика Британија во четвртокот го поддржаа холандскиот премиер во заминување Марк Руте да го наследи Јенс Столтенберг на функцијата генерален секретар на НАТО, ставајќи го во силна позиција да ја преземе функцијата.

Наследникот на Столтенберг, откако ќе поднесе оставка во октомври, ќе ја преземе функцијата во клучен момент со задача да ја одржи поддршката на членките на НАТО за скапата одбрана на Украина од руска инвазија, истовремено чувајќи се од каква било ескалација што би ја вовлекла Алијансата директно во војна со Москва.

„Претседателот Бајден силно ја поддржува кандидатурата на премиерот Руте за следен генерален секретар на НАТО“, рече еден американски претставник.

„Премиерот Руте има длабоко разбирање за важноста на Алијансата, тој е природен лидер и комуникатор, а неговото водство добро ќе и служи на Алијансата во овој критичен момент“, додаде тој.

Треба да знаете
Последни објави