Search

Путин леташе со бомбардер со нуклеарно оружје, аналитичарите

Рускиот претседател Владимир Путин денеска леташе со модернизиран стратешки бомбардер Ту-160М кој може да носи нуклеарно оружје, потег што веројатно на Запад ќе се толкува како јасен потсетник за нуклеарните способности на Москва, коментираат аналитичарите.

Огромниот авион со ротирачки крила, кому НАТО му даде кодно име „Блекџекс“ (Blackjacks), е модернизирана верзија на бомбардерот од времето на Студената војна што поранешниот Советски Сојуз би го распоредил во случај на нуклеарна војна за да испорача оружје на долги растојанија.

Државната телевизија го прикажа Путин како се спушта по скалите од авионот по летот и им кажува на новинарите дека тоа е сигурен и модернизиран авион што може да го прифатат руските воздухопловни сили.

Треба да знаете
Последни објави