Search

Сателитот ЕРС-2 денеска паѓа на Земјата, можно е да се види и од Македонија

Според објавата на Европската вселенска агенција (ESA) на социјалната мрежа X, сателитот ЕРС-2, кој денеска треба да падне на Земјата, може да се види од Македонија подоцна попладнево или вечерва, бидејќи ќе влезе во атмосферата на пат преку централна Европа. Сателитот требаше да прелета над Италија кон западниот брег на Норвешка во текот на есента. Меѓутоа, во меѓувреме проценетата патека е сменета, па би требало да лета малку источно од Балканот. „Има добра (и веројатно последна) шанса да го видиме ERS-2 од централна Европа вечерва околу 18:30 часот по средноевропско време (CET е наше време, стр.). Каде и кога ќе биде видлив сателитот зависи од вашата локација и облакот, објави вчера АВРМ. Според оваа веб-страница која ги следи сателитите, таа ќе помине и над Македонија. Сепак, сајтот N2IO.com, кој го следи поминувањето на различни сателити на небото, денеска даде своја оценка според која ЕРС-2 ќе помине токму над Хрватска и Централна Европа кон Шведска и Норвешка. Според таа страница, ЕРС-2 требало да прелета над Хрватска околу 17:55 часот. ERS-2 беше лансиран од Земјата во 1995 година. Широк е 11 метри и тежок 2,3 тони и се користеше за мапирање на нашата планета, а престана да работи во 2011 година. Научниците од ЕСА процениле дека ќе се сруши на Земјата во рок од 25 години, а вчера беше објавено дека тоа се очекува да се случи денеска.

Треба да знаете
Последни објави