Search

Браудер: Путин има список од 12 лица кои сака да ги убие во странство

Бил Браудер тврди дека рускиот претседател Владимир Путин има листа за отстрел со 12 лица и дека тој е на самиот врв на таа листа. Британскиот Мирор објави интервју со Браудер, основач и извршен директор на Hermitage Capital Management, компанија за инвестициски фондови и управување со средства, специјализирана за рускиот пазар, кој беше и најголемиот странски инвеститор во Русија до 2005 година.  -Фактот дека тој го уби најпопуларниот и најистакнат опозициски политичар, очигледно без страв од последици, вели дека луѓето кои му се спротивставуваат на Путин во Русија и во странство се изложени на многу поголем ризик од атентат“, вели тој. Додаде дека убиството на Навални покажа дека Путин изгуби секаква воздржаност и дека ќе почне голема меѓународна убиствена треска која ќе ги вклучи сите негови непријатели во Велика Британија.  „Верувам дека најмалку десетина луѓе се во опасност овде и ќе се фокусираат на оние од висок профил. Политичарите се изложени на ризик“, рече тој.  Тајм објави дека Браудер станал еден од водечките активисти за разоткривање на руската корупција и кршењето на човечките права. Браудер минатиот мај објави статија во врска со убиството на неговиот пријател, рускиот опозиционер Владимир Кара-Мурза. Велика Британија воведе санкции против шест лица кои ја водат казнената колонија на Арктикот каде што минатата недела почина рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални. Началникот на казнената колонија и петмина негови заменици се под санкции. Рускиот волонтерски корпус имал разработен план да го спаси сега веќе починатиот опозициски лидер Алексеј Навални. Како што пишува германскиот весник „Билд“, тие се обиделе да го извлечат Навални од суров затвор на далечниот север на земјата и да го префрлат на границата со Украина. Волонтерскиот корпус имал разработен план. Весникот пишува дека планот на рускиот волонтерски корпус, единица составена од Руси противници на Владимир Путин кои се борат на страната на Украинците, бил да го ослободи Навални со напад на конвојот што го превезувал до „Поларниот волк“, односно казнената колонија ИК-3 во рускиот арктички круг, која се наоѓа на 1.900 километри од Москва.

Треба да знаете
Последни објави