Search

Хамас ги добиле лековите за заложниците во Газа

Хамас потврди дека ги добил лековите и почнал да ги доставува до заложниците во Газа, соопшти денеска катарското Министерство за надворешни работи. Катар и Франција посредуваа во договорот меѓу Израел и Хамас во јануари за итна испорака на медицински материјали за заложниците кои ги држеше Хамас во Газа. За возврат треба да се достави хуманитарна и медицинска помош до цивилите во таа палестинска енклава, пренесува Ројтерс. -Катар ги доби овие сертификати како посредник во договорот кој вклучува испорака на лекови и испорака на хуманитарна помош за цивилите во Појасот Газа, особено во најзагрозените и најоштетените области, во замена за испорака на лекови кои се неопходни за заложниците во Газа“, изјави портпаролот на катарското Министерство, Маџет Ал Ансари.

Треба да знаете
Последни објави