Search

САД: Изведовме пет напади врз Хутите, откривме дека имаат подводни дронови

Соединетите Американски Држави извршија пет напади во делови на Јемен под контрола на Хутите поддржани од Иран, соопшти американската Централна команда (ЦЕНТКОМ).

Во соопштението за печатот се наведува дека вчера биле погодени три бродски крстосувачки ракети, еден подводен брод без екипаж и еден површински брод без екипаж.

„Хутите се забележани како користат беспилотни подводни возила за првпат од почетокот на нападот на 23 октомври“, објави ЦЕНТКОМ на платформата „Икс“.

Централната команда соопшти дека проектилите и бродовите се решени да претставуваат непосредна закана за бродовите на американската морнарица и трговските бродови во областа.

Нападите на Хутите во регионот на Црвеното Море се еден од знаците за проширување на конфликтот на Блискиот Исток откако изби војната меѓу Израел и Хамас.

Хутите, кои ги контролираат најнаселените области во Јемен, велат дека напаѓаат во знак на солидарност со Палестинците додека Израел ја напаѓа Газа. Но, и САД и нивните сојузници ги сметаат за закана за глобалната трговија.

Соочени со зголеменото насилство во Црвеното Море, големите бродски линии во голема мера го напуштија критичниот трговски пат во корист на подолги рути околу Африка, зголемувајќи ги трошоците и поттикнувајќи ја загриженоста за глобалната инфлација. Во исто време, Египет е лишен од клучните странски приходи од бродските компании кои пловат преку Суецкиот канал до Црвеното Море.

Треба да знаете
Последни објави