Search

Претежно сончево, облачно само во северните и источните делови од земјава

Времето денеска претежно ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а само во северните и источните делови ќе има зголемена облачност.

Ќе дува претежно северен ветер кој од пладневните часови наместа долж Повардарието ќе засилува.

Минималната температура ќе биде во интервал од -3 до 3, а максималната ќе достигне од 10 до 19 степени Целзиусови. Во Скопје претпладне ќе има зголемена облачност, а потоа облачноста ќе се намалува.

Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до -1, а максималната ќе достигне 16 степени.

Според најавите од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), од почетокот на наредната недела облачноста ќе се зголеми и во вторник ќе има појава на врнежи дожд.

Во деновите потоа ќе има слаби услови за појава на краткотраен дожд. 

Треба да знаете
Последни објави