Search

Полицијата насилно ги отстрани Русите кои дојдоа да му оддадат почит на Навални

Луѓето во неколку градови низ Русија оставаат цвеќиња и му оддаваат почит на Алексеј Навални, откако беше објавено дека најжестокиот критичар на рускиот претседател Владимир Путин е во затвор.

Неговата смрт подоцна беше потврдена од неговиот тим.

Видеата споделени на социјалните мрежи покажуваат дека полицијата насилно ги отстранува луѓето од областа каде што се оддава почит оставајќи цвеќе.

Навални отслужи долга казна во сибирски затвор откако беше затворен во 2021 година поради политички мотивирани обвиненија.

Треба да знаете
Последни објави