Search

Европа добива комесар за одбрана

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ќе назначи „комесар за одбрана“ доколку ја задржи функцијата по изборите во ЕУ во јуни, рече таа во саботата.

„Да бев претседател на следната Европска комисија, ќе имав комесар за одбрана“, рече фон дер Лајен на конференцијата за безбедност во Минхен.

Фон дер Лајен и нејзините 27 комесари не се директно избрани од европските гласачи. Наместо тоа, претседателот на комисијата го именува Европскиот совет и го одобрува или отфрла Европскиот парламент. Доколку биде потврдено, претседателот избира 27 комесари, обично по еден од секоја земја-членка.

Следната комисија ќе биде формирана додека Унгарија – чиј премиер има антагонистички односи со фон дер Лајен – претседава со Советот на ротирачка основа. Додека десничарските партии се предвидува да растат на парламентарните избори во јуни, центристичката Европска народна партија (ЕПП) на фон дер Лајен најверојатно ќе остане најголемата фракција во парламентот со 720 места.

ЕПП го поддржа назначувањето на комесарот за одбрана. Во нацрт-манифестот што го виде Еурактив минатиот месец, партијата рече дека кој и да ја преземе функцијата треба да биде задолжен да осигура дека ЕУ троши 0,5 отсто од својот заеднички буџет за одбрана и распределува еднаков удел за обновување на индустријата за оружје во блокот.

Претходно оваа недела, анонимен дипломат на ЕУ изјави за Политико дека полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски и естонскиот премиер Каја Калас се водечки кандидати за функцијата. Тие се гласни поддржувачи на Украина, а германските медиуми во саботата објавија дека Калас наводно ја пропуштил шансата да го замени Јенс Столтенберг на местото генерален секретар на НАТО.

Треба да знаете
Последни објави