Search

Шпанија ја ограничува употребата на вода за жителите и туристите

Шпанските туристички региони Андалузија и Каталонија се соочуваат со недостиг на вода поради недостигот на дожд, па во текот на претстојното лето имаат намера да ја ограничат потрошувачката на вода од локалното население и туристите, најавија нивните власти.

Во јануари температурите во крајбрежните подрачја достигнаа 30 степени Целзиусови, што претходно беше невидено во јануари, објави метеоролошката служба АЕМЕТ.

„Бидејќи не врнеше во ноември, декември и јануари, се соочуваме со исклучително тешка ситуација“, рече Хуанма Морено, претседател на регионалната влада на Андалузија. Во таа најнаселена шпанска провинција, 8,5 милиони жители традиционално живеат од земјоделство и туризам. Во нејзините резервоарски езера, од каде што се снабдуваат домаќинствата со вода, нивото на водата падна на 20 отсто од капацитетот, а некаде под 10 отсто.

„Луѓето мора да бидат подготвени за ограничувања ова лето“, рече Морено.

Владата веќе ја ограничи дневната дозволена потрошувачка на вода за околу 7 милиони жители во Андалузија. На брегот на песочната плажа таму, познат како Коста дел Сол, на жителите им е забрането да перат автомобили, базени и да ги полеваат градините со вода за пиење. Намалената потрошувачка на вода би можела да ги пречека туристите за четири месеци во одморалиштата Малага и Марбела.

Во Каталонија беа објавени слики од урнатините кои излегоа од езерото поради нискиот водостој. Домаќинствата во Барселона и околните места од минатиот месец имаат на располагање по 200 литри вода дневно, а наскоро дозволената количина би можела да падне на 180 литри. Доколку сушата продолжи и во лето, дозволената количина би била 160 литри.

„Никогаш не сме се соочиле со толку долготрајна суша. Веќе три години не врне толку колку што треба“, изјави претседателот на каталонската влада Пере Арагонес.

Каталонија, туристичкиот и индустриски мотор на Шпанија, веќе ги покани жителите и гостите да не се тушираат во јавните базени и спортски објекти, туку дома, со цел да се заштеди вода. Градските улици смеат да се мијат со вода за пиење само во случај на пожар или несреќа. Некои хотели на Коста Брава таму веќе ги полнат своите базени со морска вода.

Секоја од 17-те автономни провинции на Шпанија може да воведе свои мерки, но централната влада во Мадрид има намера да се вклучи во решавањето на алармантната ситуација.

„Ќе направиме се што е во наша моќ за да обезбедиме достапност на вода“, рече вицепремиерката Тереза ​​Рибера.

Шпанската влада размислува за увоз на вода од северот на земјата на медитеранскиот југ каде што недостига и вети дополнителна финансиска поддршка на земјоделците кои седми ден по ред протестираат.

Треба да знаете
Последни објави