Search

Остин примен во болница, го откажа патувањето во Брисел на состанокот на министрите за одбрана на НАТО

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин го откажа своето патување во Брисел каде што требаше да учествува на средби со други министри за одбрана на земјите членки на НАТО, изјави денеска американски функционер, еден ден откако шефот на Пентагон беше примен во болница.

Официјалниот претставник, кој не сакаше да биде именуван, рече дека состанокот за одбранбените потреби на Украина, познат како Контакт група за Украина, ќе се одржи виртуелно.
Остин требаше да отпатува на состанокот на министрите за одбрана на НАТО во Брисел и на посебен состанок со сојузниците за тоа како да продолжи поддршката за Украина.

Остин (70) вчера беше пренесен во Воениот медицински центар Волтер Рид поради „симптоми кои укажуваат на проблеми со мочниот меур“ и должностите ги префрлил на неговата заменичка Кетлин Хикс.

Остин (70) беше примен во Медицинскиот центар на националната армија Волтер Рид Мериленд на 22 декември поради лекување на рак на простата.

Тој повторно се врати во болница на 1 јануари поради компликации, вклучително и уринарни инфекции.

Информациите за неговото хоспитализација беа откриени дури четири дена подоцна, а Пентагон во меѓувреме не прецизираше зошто министерот е задржан на лекување до 9 јануари.

Пред неколку дена беше објавено дека Остин ќе сведочи пред Конгресот на 29 февруари во врска со неговото необјавување на дијагнозата за рак и последователната хоспитализација.

Неговите лекари претходно објавија дека прогнозата за лекување на ракот е „одлична“ и дека не е потребно дополнително лекување.

Треба да знаете
Последни објави