Search

Овошје со најмалку шеќер

Ако знаете колку едноставен шеќер е присутен во вашата секојдневна исхрана, веројатно ќе сакате да отстраните некои од производите од менито, барем привремено. Ова понекогаш може да биде неверојатно тежок подвиг.

Иако овошјето содржи многу здрави хранливи материи, некои овошја имаат повеќе шеќер од другите. Тоа се едноставни шеќери кои брзо се ресорбираат. Еве листа на овошја со најмалку шеќер:

Авокадо

Иако не е баш првото нешто што ви паѓа на ум кога ќе помислите на овошје, авокадото има неверојатно ниско ниво на шеќер – има 0,7 грама шеќер на 100 грама овошје без јазли. Тоа е помалку од еден процент од шеќерот, иако процентот на јаглехидрати (читај влакна) е дури осум проценти. Авокадото е полно со здрави масти кои ќе ви помогнат да се заситите.

Лимета и лимонот

Цитрусните овошја, кои се познати по нивната висока содржина на витамин Ц, лимета и лимон се доста кисели овошја. Не содржат многу шеќер (лимет 1,7 отсто и лимон 2,5 отсто). Во зима тие се најдобриот пријател на секој чај.

Малини

Верувале или не, малините содржат само 4,4 проценти шеќер, иако вкупната содржина на јаглени хидрати е околу 12 проценти. Тоа значи дека целото пакување од 125 грама што може да се најде во нашите продавници има само една кафена лажичка шеќер. Има двојно повеќе влакна, па затоа малината е едно од овошките кое има добра заситувачка моќ, а добра е и за варење. Иако не се во сезона, тие се добри и замрзнати.

Јагоди

Јагодите, како и малините, имаат изненадувачки малку шеќер со оглед на тоа што се толку слатки и вкусни. Вкупната содржина на шеќер е 4,9 отсто, а има двојно повеќе влакна. Сто грама јагоди го задоволуваат дневниот препорачан внес на витамин Ц. Еве, за да знаете за следната сезона.

Капини

Капините, исто како и јагодите, содржат околу 4,9 отсто шеќер. Нивната сезона само што доаѓа, ќе имате можност да се освежите без страв дека ќе внесете премногу шеќер. Содржат и антиоксиданси, како и двојно повеќе влакна од јагодите, значи околу пет проценти. Од минерали содржат железо, калиум, бакар, манган, како и витамини Це, Бе и провитамин А.

Лубеници

Лубениците се дефиниција за летно овошје. Веројатно не ни помисливте дека се побогати со шеќер од претходните овошја, но еве. Содржат околу шест отсто шеќер, малку влакна и протеини, како и витамини и минерали, а остатокот е вода. Дефинитивно највкусното овошје кое содржи железо и магнезиум.

Грејпфрут

Друго цитрусно овошје кое е популарно во текот на целата година и со малку шеќер е грејпфрутот. Само седум проценти се шеќер. Иако грејпфрутот секако не е првиот избор за овошје со малку шеќер, тој веројатно е меѓу оние кои се на диета. Грејпфрутот содржи ензими кои согоруваат маснотии, но може негативно да влијае на некои лекови за хипертензија, висок холестерол и аритмија. Доколку земате лекови за наведените болести, одберете друго овошје.

Дињи

Со својата жолто-портокалова внатрешност, дињата ни кажува дека е богата со бета каротен, а што се однесува до содржината на шеќер, има малку повеќе шеќер од лубеницата, само осум проценти. Но затоа е богата со витамини и минерали.

Киви

Како и сите претходни овошја, кивито е богато со витамин Ц, но содржи малку повеќе од нив, девет проценти или девет грама на 100 грама овошје. Доброто е што ги има во текот на целата година и се вистинско средство за зајакнување на имунитетот, особено во зимските месеци.

Портокалите

Портокалите се зимско овошје број еден според мислењето на многумина, а одлучувачки фактор за таквиот став веројатно е богатата содржина на витамини и минерали без претерување во шеќери. Портокалите имаат околу девет проценти шеќер. Не се особено популарни во лето, но се редовна состојка во многу шејкови и овошни салати.

Кога јадете некое овошје, на пример, како дел од ужина, не треба да претерувате, тука е важна и умереноста.

Треба да знаете
Последни објави