Search

Камерон: Израел треба сериозно да размисли пред понатамошна акција во Газа

Израел треба да застане и сериозно да размисли пред да преземе какви било дополнителни дејствија во Рафах, изјави денеска британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон, по израелските воздушни напади врз јужниот град Газа, кој е последното засолниште за околу милион раселени цивили. Локалните здравствени власти соопштија дека 67 Палестинци биле убиени и десетици ранети во воздушните напади, според кои Израел ослободи двајца заложници. Запрашан за ситуацијата во Рафа и дали Израел го прекршил меѓународното право, Камерон им рече на новинарите: „Сметаме дека е невозможно да се води војна меѓу сите овие луѓе. Тие немаат каде да одат“. – Ние сме многу загрижени за ситуацијата и сакаме Израел да запре и да размисли многу сериозно пред да преземе какви било понатамошни активности. Но, пред сè, она што го сакаме е итна пауза во борбите и сакаме таа пауза да доведе до прекин на огнот – рече Камерон.

Треба да знаете
Последни објави