Search

Бајден ја одбил оставката на шефот на Пентагон

Координаторот за стратешки комуникации на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, изјави дека американскиот претседател Џо Бајден одбива да ја поддржи предложената оставка на шефот на Пентагон, Лојд Остин, кому претходно му беше дијагностициран рак на простата.

Одговарајќи на новинарско прашање на брифингот, претставникот на американската администрација нагласи дека Бајден воопшто не е загрижен за можните проблеми на министерот за одбрана при извршувањето на неговите должности поради постоечки здравствени проблеми.

Претходно беше соопштено дека шефот на американското Министерство за одбрана, кој е хоспитализиран поради проблеми со мочниот меур, бил сместен на одделението за интензивна нега на Националниот воено медицински центар Волтер Рид.

Треба да знаете
Последни објави