Search

Овие седум чаеви се најкорисни за слабеење

Ако барате природни начини да го помогнете процесот на слабеење, чаевите често се меѓу првите избори. А овие се најдобри за согорување на салото на стомакот.

Иако самите чаеви не се лек за согорување на маснотиите на стомакот, некои од нив имаат својства кои можат да ги поддржат вашите напори за слабеење. Комбинацијата од правилна исхрана, редовна физичка активност и здрави навики е клучна за постигнување долгорочни резултати.

Важно е да се нагласи дека, пред да започнете редовно да консумирате големи количини на било кој билен препарат, секогаш е препорачливо да разговарате со фармацевт, особено ако имате здравствени проблеми или земате одредени лекови. Исто така, важно е да имате реални очекувања и да разберете дека ниту еден чај за чудо нема да ве натера да изгубите сало од стомакот, туку потребна е општа стратегија за губење на тежината и здрав начин на живот.

Најдобрите чаеви за согорување на салото на стомакот

Зелен чај

Зелениот чај е богат со антиоксиданси кои можат да помогнат во забрзување на метаболизмот и согорување на мастите. Според една студија од 2022 година објавена во International Journal of Environmental Research and Public Health, учесниците кои консумирале големи количини зелен чај – зборуваме за четири или повеќе шолји дневно – имале 44% помал ризик од развој на абдоминална дебелина од учесниците кои не пиел зелен чај.

Друга студија од 2009 година објавена во The Journal of Nutrition покажа дека консумирањето катехини од зелен чај – антиоксиданс кој се наоѓа во листовите од зелениот чај – може да помогне во намалувањето на мастите на стомакот кога се комбинираат со вежбање, известува Eat This.

Чај од ѓумбир

Ѓумбирот е познат по своите термогени својства, што значи дека може да ја зголеми термогенезата во телото и потенцијално да придонесе за согорување на калории.

Чај од цимет

Циметот може да помогне да се стабилизира нивото на гликоза во крвта и да се намали желбата за слатки, што може да биде корисно во управувањето со тежината. Богат е со антиоксиданси и може да помогне да се намали воспалението во телото, а исто така може да помогне во регулирањето на нивото на гликоза во крвта за подоцна да доведе до губење на тежината.

Важно е да знаете дека чајот од цимет, како ниеден друг, сам нема да ги „согори“ салото на стомакот, но може да биде корисна поддршка за здрав начин на живот и процес на слабеење. Комбинацијата од редовно консумирање цимет, вклучително и чај од цимет, во комбинација со правилна исхрана и физичка активност може да има позитивно влијание врз вашите цели за слабеење.

Црн чај

Црниот чај содржи кофеин и антиоксиданси кои можат да помогнат да се зголеми енергијата и да се забрза метаболизмот. Извештајот од 2016 година објавен во списанието Molecules покажува дека полифенолите кои се наоѓаат во црниот чај имаат својства против дебелина и можат да помогнат во намалувањето на телесната тежина и висцералните маснотии.

Улонг чај

Улонг чајот е полуферментиран чај кој традиционално се користи во кинеската медицина за поддршка на процесот на слабеење. Се смета дека овој вид чај може да помогне во зголемување на метаболизмот на мастите и контрола на тежината. Покрај тоа, содржи кофеин, кој може да го подобри нивото на енергија и да го зголеми согорувањето на калориите.

Една студија на Универзитетот во Цукуба од 2020 година дури покажа дека чајот од улонг го зголемува разградувањето на мастите за околу 20%.

Мате чај

Мате чајот содржи кофеин и теобромин, кои можат да помогнат да се зголеми енергијата и да се забрза метаболизмот.

Една од клучните компоненти на чајот мате е кофеинот, кој може да помогне да се зголеми енергијата и да се подобри менталната будност. Кофеинот може да има и термогенски ефект, што значи дека може да ја зголеми термогенезата во телото и да го промовира согорувањето на калории и масти.

Исто така, тој е богат со антиоксиданси кои помагаат да се заштити телото од оштетување на слободните радикали, што значи дека го поддржуваат целокупното здравје и имунолошкиот систем на телото.

Чај од глуварче

Чајот од глуварче може да помогне во детоксикација на црниот дроб и да ја поддржи здравата дигестивна функција, што индиректно може да придонесе за губење на тежината. Лисјата, корените и цветовите на глуварчето се богати со хранливи материи, вклучувајќи витамини А, Ц, К и Б комплекс, како и минерали како што се железо, калциум, магнезиум и калиум.

Редовното консумирање чај од глуварче може да помогне во детоксикација на црниот дроб и да го поддржи неговото оптимално функционирање, што индиректно може да придонесе за процесот на слабеење.

Треба да знаете
Последни објави