Search

Маск: Уште колку деца ќе умрат пред да го признаат поразот во Украина

Американскиот милијардер Илон Маск се согласи со оценката, објавена на социјалната мрежа „Х“, дека Крим и дел од источна Украина ќе останат руски, истакнувајќи дека е само прашање уште колку деца ќе треба да умрат пред тоа да се признае.

Маск, кој е сопственик на „Х“, одговори на објавата на корисникот по име „Вол Стрит Силвер“, кој изјавил дека 60 милијарди долари дополнителна помош за Украина нема да му помогнат на Киев да го надмине ќор-сокакот.

„САД и Европа ја загубија оваа војна“. Дојде време Бајден, Макрон и Шолц да признаат дека изгубиле. Русија ќе го задржи Крим и дел од источна Украина. Никој нема да го промени тоа“.

Маск се согласи со оваа оценка, пишувајќи: „Навистина. Прашањето е само колку деца ќе умрат пред да се признае“.

Во саботата Маск го осуди притисокот на Бајден врз американскиот Конгрес да го поддржи доделувањето на нов пакет помош за Украина. Бизнисменот истакна дека украинскиот конфликт требало да заврши пред една година.

Треба да знаете
Последни објави