Search

Зеленски го разреши началникот на Генералштабот на Армијата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го назначи генерал-мајор Анатолиј Бархилевич за нов началник на Генералштабот на армијата. Бархилевич ќе го замени Серхи Шаптал. Во своето видео обраќање ноќе, Зеленски го опиша Бархилевич како „искусен човек кој ги разбира задачите на оваа војна и украинските цели“.

Тој рече дека е назначен по препорака на новиот командант на украинската армија, Олександр Сирски. Зеленски вчера го смени популарниот врховен командант на украинските вооружени сили Валериј Залужни со генерал-полковник Олександр Сирски (58), командант на копнените сили.

Зеленски во вчерашното соопштение рече дека Сирски ќе претстави нов тим за „ресетирање“ на армијата. Анкетите покажаа дека Залужни ужива поголема доверба во јавноста од Зеленски. Се уште нема цврсти податоци за реакцијата на јавноста за неговото отпуштање, но многу Украинци отворено ја доведоа во прашање таа одлука на социјалните мрежи.

Трансферот на војската следи по неколкумесечните шпекулации за јазот меѓу двете најистакнати воени личности во Украина во врска со нивните визии за војната против Русија, која ќе влезе во третата година.

При објавувањето на промените, Зеленски рече дека нема политика во потегот и дека чувствува потреба за обнова на вооружените сили по неуспехот на украинските копнени операции во 2023 година. Украинските сили започнаа контраофанзива минатото лето, но не успеаја да ја пробијат добро одбранетата Руски линии.

Треба да знаете
Последни објави