Search

Принцот Хари доаѓа во Велика Британија да го види кралот Чарлс

Принцот Хари ќе се врати во Велика Британија за да се види со кралот Чарлс откако монархот лично му кажал дека му бил дијагностициран рак, јавува Би-Би-Си.

Војводата од Сасекс разговарал со кралот за дијагнозата рак која на кралот неодамна му била дијагностицирана и ќе отпатува во Велика Британија за да го види во наредните денови, јави Би-Би-Си.

За потсетување, Бакингемската палата денеска соопшти дека британскиот монарх боледува од рак, но не соопшти од каков вид.

Нагласено е само дека не се работи за рак на простата, со оглед на тоа што Чарлс Трети последните денови се лекуваше од зголемена простата, откако на 17 јануари беше откриена неговата бенигна состојба.

На 26 јануари, кралот беше примен во лондонската клиника, истата болница во која Кејт Мидлтон се опоравуваше по операцијата на абдоменот.

По три дена поминати во болница, каде што се опоравуваше од операцијата и неколку посети на кралицата, Чарлс ја напушти болницата.

Тој нема да врши јавни должности, туку ќе продолжи со владините работи зад сцената.

Треба да знаете
Последни објави