Search

Како да се ослободите од слузта од белите дробови? Еве 9 начини како да си помогнете дома

Ако имате постојана кашлица, тоа веројатно се должи на акумулација на слуз во градите. Иако не е опасна по живот, оваа состојба може значително да влијае на квалитетот на вашиот живот и, доколку не се лекува, може да доведе до дополнителни компликации. Затоа во продолжение дознајте како да се ослободите од слузта од белите дробови.

Пред да побарате професионална медицинска помош, постојат неколку домашни лекови кои можат да помогнат во ублажување на симптомите.

Останете хидрирани

Зголемете го внесот на течности бидејќи помага да се разреди слузта. Особено топлите течности можат да ја исчистат слузта од градите и носот, обезбедувајќи ослободување од застојот.

Гаргара со топла солена вода

Гаргарањето со топла солена вода може да помогне во ублажување на симптомите на настинка, вклучително и вишок слуз.

Измешајте топла вода со сол и гаргарајте 30-60 секунди или употребете солен спреј.

Држете ја главата подигната

Држете ја главата подигната, особено ноќе, за да овозможите побрзо одводнување на слузта. Користете перници за да ја подигнете главата додека спиете.

Користете овлажнувач

Пареата може да ја олабави слузта и да го ублажи застојот. Користете овлажнител, особено ноќе, за да создадете поудобна средина за спиење.

Консумирајте мед

Медот, познат по своите антиинфламаторни својства, може да помогне во ублажување на ноќната кашлица.

Есенцијални масла

Одредени есенцијални масла, како што се пеперминт и еукалиптус, можат да помогнат во олабавувањето на слузта во градите. Дифузирајте ги, додајте ги во топла купка или нанесете ги локално.

Деконгестиви

Деконгестиви без рецепт, достапни како течности, таблети или назални спрејови, можат да помогнат во олеснување на конгестија. Внимателно следете ги упатствата бидејќи може да имаат несакани ефекти.

Престанете да пушите

Пушењето може да ја зголеми слузта во респираторниот тракт, па затоа е препорачливо да го избегнувате.

Вклучете одредена храна во вашата исхрана

Вклучете кромид, лук, лимон или кајен пипер во вашата исхрана бидејќи тие можат да помогнат во ублажување на симптомите на настинка и кашлица.

Ако вашите симптоми траат подолго од 3-4 дена или брзо се влошуваат, консултирајте се со лекар кој може да препорача деконгестив или спреј за нос за лекување на проблемот. Побарајте лекарска помош ако почувствувате треска, болка во градите, отежнато дишење или ако слузта ја промени бојата, т.е. текстурата, што укажува на потенцијална инфекција.

Во повеќето случаи, слузта и застојот треба да исчезнат во рок од 7-9 дена.

Треба да знаете
Последни објави