Search

Чајот од корен од бел слез има извонредни својства

Ова е растение кое сите веројатно го паметиме од раното детство, кога нашите мајки ни даваа чај или сируп за кашлица од бел слез за деца при секое спомнување на болно грло или почеток на кашлица. Белиот слез е една од ретките билки која е сосема безбедна за бебињата, па затоа се користи за бебиња стари само неколку дена, најчесто како чај или во форма на сируп против кашлица.

Кашлица и настинка

Студијата на познат научен центар покажа дека билниот сируп за кашлица кој содржи корен од бел слез е ефикасен за ублажување на кашлицата поради настинка, бронхитис или болести на респираторниот тракт со производство на слуз.

Сува уста

Хроничната сува уста, ксеростомија, може да предизвика зголемување на кариес, заболување на непцата и забни инфекции. Антихистаминици, лекови за крвен притисок, невролошки проблеми и автоимуни болести се меѓу многуте причини.

Луѓето кои имаат хипосаливација или ниски нивоа на плунка може да имаат корист од употребата на корен од бел слез. Билен чај може да се направи со помош на кесички чај од корен од бел слез или сушена билка и се пие 2 до 3 чаши дневно.

Иритација на кожата

Антивоспалителниот ефект на коренот на бел слез може да помогне и во ублажување на иритацијата на кожата предизвикана од чиреви на кожата, егзема и дерматитис. Не се препорачува употреба на самата маст, туку и крема која има заштита од УВ зрачење.

Киселина на желудникот

Кога ќе се појави гастричен рефлукс, киселината од желудникот се враќа во грлото, што може да предизвика оштетување на хранопроводникот. Демулцентниот ефект, каде што белиот слез го обложува хранопроводникот на една личност, може да го заштити од штетните киселини во желудникот.

Треба да знаете
Последни објави