Search

Популарниот детективски филм добива трето продолжение

Режисерот Рајан Џонсон работи на третото продолжение на хит филмот „Knives Out“, потврди Collider.

Првиот филм од серијата, наречен Knives Out, беше премиерно прикажан во 2019 година и беше брз критички и комерцијален успех.

Првото продолжение на Glass Onion: A Knives Out Mystery беше објавено во 2022 година на Нетфликс.

Двата филма добија номинации за Оскар – првиот за најдобро оригинално сценарио и вториот за најдобро адаптирано сценарио.

Преку серијата Knives Out, Џонсон и оддава почит на писателката Агата Кристи.

Филмовите го следат приватниот детектив Беноа Блан, кој во двата филма истражуваше злосторства во кои се вклучени привилегирани членови на општеството.

Досега во серијата глумеа некои од најголемите холивудски ѕвезди, како Ана де Армас, Џејми Ли Кертис, Крис Еванс, Едвард Нортон, Тони Колет, Кристофер Пламер и многу други.

Заплетот и насловот на третиот филм Knives Out сè уште не се познати. Даниел Крег потврди дека повторно ќе го глуми познатиот детектив.

Џонсон во октомври минатата година рече дека филмот полека напредува, но дека има одложување поради штрајкот на сценаристите:
„Сценариото полека напредува. Очигледно не можев да работам на тоа за време на штрајкот, а сега кога е готово се фрлам на работа со полна сила, па полека напредува. Ја имам премисата, ја имам поставката, знам како изгледа филмот во мојата глава. Сè што треба да направам е да го напишам проклето сценарио“.

Треба да знаете
Последни објави