Во невидена драма Франција ја победи Шведска за финалето на Евро

Неверојатен натпревар одиграа Шведска и Франција во полуфиналето на ЕП. Французите славеа по продолженија 34:30. Во првото полувреме Франција имаше седум поени предност (13:6), а триколорите заминаа на пауза со огромно водство од 17:11, но Швеѓаните на крилата на неверојатниот голман Андреас Паличка направија невидена пресврт и во последната минута се влезе со 27:25.

Французите прво намалија, а потоа Готфридсон направи чекор напред. Како што истекуваше времето, Франција доби прекршок од повеќе од десет метри, а Елохим Пранди успеа да го направи невозможното – погоди крај ѕидот под гредата за продолжение. Тој гол ги победи Швеѓаните, а во продолженијата немаа сили за нов пресврт.

Франција со тоа го доби финалето во кое в недела ќе игра против подобриот од дуелот Данска-Германија кој е закажан за 20:30 часот.