Медведев по голем пресврт стигна до третото коло на Австралија опен

Двократниот финалист на Австралија опен, Данил Медведев од Русија се пласираше во третото коло на овогодинешниот Грен слем во Мелбурн.

Медведев по голем пресврт и по четири часа и 21 минута игра го совлада Финецот Емил Русувуори со 3:2, во сетови, 3:6, 6:7, 6:4, 7:6, 6:0. Финецот одигра фантастично во првите два сета. Првиот го реши во своја корист по стартната пауза и спаси сервис до крајот. Во вториот фантастичен старт имаше и Русувуори. Направи инстант брејк и го задржа до шестиот гем кога Медведев израмни на 3:3. До крајот на сетот се виде уште по еден брејк на двете страни, Русинот имаше три сет топки, но по тај-брејкот Русевуори повторно славеше. Во тоа време се чинеше дека 53. играч на светот е блиску до победа, но тогаш дојде до голем пресврт на третиот играч на планетата. Медведев во третиот сет двапати го кршеше сервисот на ривалот и го намали резултатот на 2:1.

Голема драма беше видена во четвртиот сет. На стартот Русинот му го одзеде сервисот на Русувуори, но аутсајдерот го врати брејкот зад себе и се избори за нов тај-брејк, но овојпат Медведев беше доминантен во решавачкиот гем и стигна до израмнување во сетови – 2:2. После тоа играта на Русувуори како да се распадна. Медведев доминантно го доби петтиот решавачки сет без загубен гем и се пласираше во следната рунда.