Search

Илон Маск лансираше нови сателити

Компанијата SpaceX на американскиот милијардер Илон Маск објави дека лансирала 21 Интернет сателит Starlink во ниската орбита на Земјата со помош на лансирањето Falcon 9.

Сателитите Starlink беа лансирани од воздухопловната база Ванденберг во Калифорнија, според веб-страницата SpaceX.

За време на лансирањето било користено лансирно возило за повеќекратна употреба, така што Falcon 9 се уште е употреблив, објавија медиумите.

Носачот, откако го одвои сателитот, изврши контролирано вертикално слетување на платформата за слетување на беспилотни летала на море, која SpaceX ја нарече „Секако дека сè уште те сакам“ (OCISLY).

Треба да знаете
Последни објави