Search

Младиот сурфер Каи Каули (15) е момчето убиено во напад на ајкула на популарна плажата, таткото бил сведок на хоророт

Момчето убиено во напад на ајкула на популарна плажа во Австралија е именуван како талентиран тинејџерски сурфер Каи Каули.

Телото на 15-годишното момче било извлечено од водата неколку минути по нападот во близина на плажата Етел во Националниот парк Инс во четвртокот. Ѕверот му ја одризол ногата, а на целата ужасна случка сведок бил неговиот татко, велат очевидци.

Кин Каи беше рангиран на 146-то место на сурфери под 18 години во земјата. Претходно оваа година тој беше прогласен за „најистакнат гром изведувач“ од клубот за сурфање Seaview Road Board Riders.

Ова беше петти напад на ајкула во водите на Јужна Австралија оваа година и неговото уништено семејство му оддава почит.

„Ајкулата му ја одгризе ногата, па еден локален човек истрча, скокна на неговата даска и веслаше за да му помогне на момчето“, изјавил еден од набљудувачите за локален медиум. „Ајкулата кружеше околу нив додека човекот го вадеше момчето од водата. Имаше многу крв. Го донесе на брегот, но мислам дека тогаш веќе беше предоцна“.

Треба да знаете
Последни објави