Search

Листа на храна за зајакнување на имунитетот за која експертите велат дека треба да ја јадете кога сте болни

Здравствен експерт ги откри шестте намирници што треба да ги јадете за да го зајакнете вашиот имунолошки систем и вели дека тие можат да помогнат во борбата против бруталните настинки оваа зима.

Ријанон Ламберт, авторот на „Науката за исхраната“, вели дека има неколку производи кои можеби веќе се наоѓаат во вашиот фрижидер.

Таа вели дека иако не постои „една храна или додаток“ што може целосно да ве заштити од болести, постојат хранливи намирници кои можат да го намалат воспалението и „да ја зголемат антиоксидантната активност“. Ријанон ги сподели шесте групи на храна кои се движат од лук до чоколада.

Пробиотска храна
Иако јогуртот или киселата зелка можеби не се секогаш најпривлечни кога сте болни, експертот ги охрабрува луѓето да ги пробаат. Тоа е затоа што приоботичката храна е преполна со живи бактерии кои можат да помогнат во здравјето на цревата. Ријанон исто така препорача во исхраната да внесете кефир, мисо и кимчи. „Околу 70 проценти од нашиот имунолошки систем е во цревата, така што одржувањето на добра рамнотежа на бактерии во цревата може да помогне во поддршката на имунолошката функција“, рече таа.

Храна богата со антиоксиданси
Нутриционистот препорача зеленчук и чоколадо како дел од намирниците кои се богати со антиоксиданси. Таа вели дека производите можат да придонесат за „намалување на оксидативниот стрес додека го поддржуваат имунолошкиот систем“. Оваа храна може да помогне и во смирување на воспалението и додаде дека зелениот чај и јаткастите плодови се исто така богати со антиоксиданси. Во однос на овошјето и зеленчукот, таа посебно препорача боровинки, малини, портокали, спанаќ, брокула и моркови.

Лук
Да, оваа миризлива храна има повеќе од она што го исполнува носот. Според експертот, лукот може да се пофали со микробни својства бидејќи содржи алицин. Таа препорача да го јадете за ручек или вечера. „Постојат некои истражувања кои сугерираат дека микробниот елемент на лукот може да помогне во борбата против бактериите и вирусите кои вообичаено се поврзуваат со болести како настинка и грип“, изјави таа за Сан.

Ѓумбир
Здравствениот експерт истакна дека ѓумбирот се дава поради неговата „долга историја како хербален лек“. Рианон сподели дека може да го намали гадењето и рече дека е лесно да се вметне во друга хран. „Можете да додадете ѓумбир во цела низа јадења, како кари и супи, или дури и да го пиете сиров во чај“, рече таа.

Манука мед
Како што можеби знаете, медот отсекогаш се сугерирал дека помага во смирување на болките во грлото, но Рианон сподели дека постои „различен“ тип на мед кој може да делува подобро, а сепак може да се додаде во топли пијалоци со лимон.
Таа објасни: „Медот Манука е различен од обичниот мед поради неговите уникатни антибактериски својства што му се припишуваат на нектарот на дрвото Манука – е истражен за потенцијалните здравствени придобивки во обезбедувањето ослободување од болести“, објасни нутриционистот.

Ехинацеа

Овој хербален лек се користи за да се олеснат симптомите на настинка и грип. Рианон препорача да се проба ехинацеа при првите показатели на болеста. Таа наведе како претходните истражувања покажале дека може да обезбеди „благи антиинфламаторни ефекти“.

Треба да знаете
Последни објави