Search

Кина го поддржува полноправното членство на Палестина во Обединетите нации

Кинескиот амбасадор во Обединетите нации Генг Шуанг денеска изјави дека Кина го поддржува полноправното членство на Палестина во ОН, додавајќи дека долготрајната војна во Газа само ќе предизвика повеќе жртви на двете страни.

„Нема безбедно место во Газа“, рече Генг на состанокот на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата на Блискиот Исток, предупредувајќи дека ситуацијата на теренот не им дозволува на хуманитарните работници да ја извршуваат својата работа и да допрат до луѓето на кои им е потребна помош.

Тој додаде дека израелското населување на Западниот Брег и „континуираната ескалација на рациите“ го спречуваат спроведувањето на решението за две држави.

Тој рече дека Израел мора да ги прекине сите активности за населување и да ги изведе сторителите пред лицето на правдата.

„Го поддржуваме полноправното членство на Палестина во ОН и продолжувањето на директните преговори меѓу Палестина и Израел“, рече кинескиот дипломат.

Треба да знаете
Последни објави