Search

Ѓумбир – сите придобивки од билниот афродизијак

Ѓумбирот не е само хербален лек, туку и моќен афродизијак за мажите, кој на природен начин го подобрува сексуалниот живот. Особено во случај на еректилна дисфункција (импотенција).

Луѓето користеле ѓумбир илјадници години, првенствено за лекување на хипертензија, гадење и обична настинка.

Но, ништо не му донесе толку популарност како ефектот врз машката сексуалност.

Ѓумбирот најчесто се користи како стимулатор на циркулацијата кај постарите мажи, бидејќи го зголемува протокот на крв.

Кога зборуваме за третман на еректилна дисфункција, првото нешто што паѓа на ум е употребата на вијагра или слични лекови. Дури и ако конвенционалните лекови можат да помогнат, тие исто така имаат несакани ефекти, поради што многу мажи се свртуваат кон природни алтернативи како ѓумбир.

Го стимулира производството на тестостерон

Ниското ниво на тестостерон може да влијае на нискиот сексуален нагон, а ѓумбирот потенцијално може да го подигне нивото на тој хормон. Според американскиот национален институт за здравје, ѓумбирот го зголемува нивото на тестостерон со зголемување на производството на хормони од хипофизата и зголемување на нивото на холестерол во тестисите.

Други придобивки од користењето на ѓумбир вклучуваат намалување на оксидативниот стрес, контрола на шеќерот во крвта и зголемување на протокот на крв, што резултира со повисоки нивоа на тестостерон.

Го подобрува квалитетот на спермата

Голем акцент е ставен на тоа како ѓумбирот влијае на бројот на сперматозоиди. Истражувањата покажуваат дека дневната доза од 0,1 грама ѓумбир на килограм телесна тежина, односно вкупно 9 грама ако мажот тежи, на пример, 90 килограми, драстично ја подобрува подвижноста, животниот век и концентрацијата на спермата. Кај некои мажи со проблеми со неплодноста, квалитетот на спермата се подобрува и вкупниот серумски тестостерон се зголемува по употреба на ѓумбир најмалку три месеци.

Ја подобрува циркулацијата на крвта

Ѓумбирот ја подобрува циркулацијата на крвта и може да помогне при предвремена ејакулација и ниско либидо. Добрата циркулација во ткивата е клучен аспект за одржување и постигнување на ерекција. Затоа, несоодветниот проток на крв може да предизвика сексуална дисфункција кај мажите и да предизвика проблеми со либидото, како и да го наруши менталното здравје и да ја намали самодовербата.

Сексуалните здравствени проблеми се чести кај луѓето со воспалителни болести и проблеми со згрутчувањето на крвта.

Ѓумбирот е полн со антиинфламаторни соединенија и има способност да ја разредува крвта и да го спречи создавањето на згрутчување на крвта. Содржи соединение гинџерол, кој го отстранува холестеролот од плаките и ги раствора згрутчувањето на крвта, ја нормализира циркулацијата на крвта и ги зајакнува артериите.

Помага при слабеење

Постои силна врска помеѓу дебелината и сексуалната дисфункција. Експертите проценуваат дека дебелите мажи имаат 2,5 пати поголеми шанси да имаат еректилни проблеми во споредба со луѓето со нормална тежина.

Резултатите од студијата од 2019 година покажуваат дека употребата на ѓумбир може драстично да помогне во намалувањето на телесната тежина и гликозата во крвта, како и на обемот на половината и колковите, секако како додаток на здрава исхрана и соодветна физичка активност.

Треба да знаете
Последни објави