Search

Иранската државна телевизија ја прекина програмата: Израел ќе страда поради убиството на генералот

Висок воен советник на Иранската револуционерна гарда е убиен во израелски воздушен напад во понеделникот во близина на сирискиот главен град Дамаск, соопштија три безбедносни извори и иранските државни медиуми.

Советникот Сајед Рази Мусави е одговорен за координација на воениот сојуз меѓу Сирија и Иран.

Иранската државна телевизија ја прекина својата редовна информативна програма за да објави дека Мусави е убиен, опишувајќи го како еден од највисоките советници на гардата во Сирија.

Телевизијата објави дека Мусави бил „меѓу оние кои биле со Касем Сулејмани“, шефот на елитните сили на гардата убиен во напад на американско беспилотно летало во Ирак во 2020 година.

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси изјави дека убиството на Мусави ја покажува слабоста на Израел.

„Овој чин е знак на фрустрацијата на ционистичкиот режим и (неговата) слабост во регионот“, го цитираат Раиси иранските медиуми, додавајќи дека Тел Авив „сигурно ќе плати“ за тоа.

Треба да знаете
Последни објави