Search

Салах со уникатно достигнување во Премиер лигата

Напаѓачот на Ливерпул, Мохамед Салах постигна гол на натпреварот со Арсенал од 18. коло од Премиер лигата. Во 29. минута тој израмни резултатот. Ова е негов 10-ти гол против лондонскиот клуб во историјата.

Тој е единствениот играч во историјата на лигата кој постигнал 10+ голови против Арсенал, Манчестер сити (11) и Манчестер јунајтед.

Салах се запиша и во листата на 10 најдобри стрелци во Премиер лигата, престигнувајќи го Мајкл Овен, кој кариерата ја заврши со 150 голови.

Триесет и едногодишниот Египќанец има постигнато 151 гол во англиското првенство.

На 17 декември беше објавено дека Салах ќе стане главна трансфер цел на клубовите од Саудиска Арабија во летото 2024 година.

Треба да знаете
Последни објави