Search

Ердоган му подари ТОГ, а Орбан му возврати со подарок КОЊ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека сака да ги продлабочи односите со унгарскиот премиер Виктор Орбан, за време на неговата втора посета на Будимпешта во последните четири месеци.

Повод за посетата на Ердоган беше стогодишнината од воспоставувањето дипломатски односи меѓу двете земји.

„Сакаме уште посилни односи во одбраната и енергетиката, области во кои веќе плодно соработуваме“, рече Ердоган, додавајќи дека целта е да се зголеми трговијата со стоки од четири на шест милијарди долари.

Ердоган беше пречекан со воени почести на плоштадот на хероите во Будимпешта, од каде што се упати на средба со Новак и Орбан.

Орбан му подари на Ердоган коњ од унгарска раса, иако турскиот лидер падна од коњ во 2003 година.

„Подарок од една коњаничка нација на друга“, напиша Орбан на Фејсбук.

Од Ердоган на подарок доби електричен автомобил произведен во Турција, а фотографијата ја објавил на социјалната мрежа Х.

„Најдобрата зделка што сум ја направил. Добив 435 за една коњска сила. Добредојде претседателе Ердоган“, напиша Орбан.

Треба да знаете
Последни објави