Search

Во денешната израелска офанзива загинале 100 луѓе во Газа

Министерството за здравство на Хамас во Газа потврди дека во денешните напади од израелските воени сили се убиени се околу 100 луѓе, а стотици други се повредени, соопшти портпаролот на Ашраф ал Кудра на социјалните мрежи.

Претходно, Министерството соопшти дека 19.667 луѓе биле убиени во израелските операции во Газа од 7 октомври, кога одговори на нападите на Хамас. Војната започна на 7 октомври кога Хамас изврши напад во јужен Израел и притоа загинаа најмалку 1.200 луѓе, а околу 240 беа земени како заложници.

Треба да знаете
Последни објави