Search

Црниот чај е најдобрата замена за кафето

Доколку пиеме чај колку кафе, ризикот од деменција би се намалил и до 60 отсто, а најдобро е да пиеме црни чаеви. Црниот чај, наутро кога ќе се разбудиме, со својата богата мешавина нуди инфузија на кофеин и антиоксиданси што ги буди сетилата, обезбедувајќи благ поттик на енергија.

Сите уживаат во црниот чај – некои уредно го пијат овој темен еликсир, додека други додаваат малку млеко во него. Иако црниот чај е вистинско уживање за обожавателите, повеќето од нив не знаат дека црниот чај е полн со антиоксиданси и нуди неколку здравствени придобивки, вклучувајќи:

Го подобрува здравјето на цревата

Црниот чај е богат со антиоксиданс полифенол, кој помага да се намали оксидативниот стрес, да се намали ризикот од хронични болести и да се подобри целокупното здравје. Полифенолите и антимикробните својства можат да помогнат да се подобри здравјето на цревата и да се зајакне имунитетот.

Црниот чај се подготвува од целосно ферментирани листови на растението Camellia Sinensis. Содржи катехини и теафлавини, кои помагаат во намалување на нивото на холестерол.

Флавоноидите во црниот чај можат да помогнат во намалувањето на нивото на холестерол, да го контролираат крвниот притисок и на крајот да го намалат ризикот од болести поврзани со срцето.

Ја подобрува концентрацијата

Понекогаш ни е тешко да останеме будни во текот на денот. Има дури и ситуации кога чувствуваме дека имаме помалку енергија. Решението за подобрување на здравјето го нуди црниот чај бидејќи содржи кофеин и Л-теанин – аминокиселини кои ја подобруваат будноста и концентрацијата.

Помага при слабеење

Црниот чај е нискокалоричен и доколку го пиеме незасладен е идеален здрав напиток и одлична опција за сите оние кои сакаат да се ослободат од вишокот килограми. Флавоните се исто така поврзани со намалување на тежината, БМИ и обемот на половината. Бидејќи флавоните се присутни во црниот чај, тие се добри за намалување на салото на стомакот и за намалување на телесната тежина, особено кога се комбинираат со правилна исхрана и режим на вежбање.

Треба да знаете
Последни објави