Search

Лазаров го скрати списокот на 19 играчи за ЕП-2024 и остави 8 резерви

Селекторот на македонската машка ракометна репрезентација Кирил Лазаров од поширокиот список пријавен во ЕХФ со 35 играчи, денеска ја направи првата потесна селекција на играчите со кои ќе настапат „црвено-жолтите“ на ЕП-2024 во Германија. Лазаров одбра 19 ракометари кои ќе бидат костурот на репрезентацијата и осумина остави на резерната „клупа“.

Првиот собир на репрезентативците е закажан за во среда на 20-ти декември, а по прозивката во хотелот „Александар Палас“ ќе биде означен старт на подготовките за Европското првенство.

Македонија на ЕП ќе игра во група со: 10 јануари – Македонија-Франција 18.00 часот
14 јануари – Македонија-Германија 20.30 часот
16 јануари – Македонија-Швајцарија18.00 часот

На списокот се најдоа следните ракометари:

Треба да знаете
Последни објави