Search

Трикови за чистење во кујната што е добро да се знаат

Кујната е просторијата од станот која се користи најчесто и секако бара да и посветите повеќе време. Покрај тоа, во неа се подготвува и храна, па навистина е неопходно да се одржува чиста и уредна.

Дезинфекција на микробранова печка
Микробрановата печка се користи во повеќето домови секој ден, но чистењето често се занемарува. Сè што е потребно е малку вода во комбинација со цитруси или оцет што ќе се остави да се готви во микробранова печка. Оваа смеса ќе дозволи да се акумулира пареа, а кога ќе заврши со вриење, оставете ја да отстои 15 минути. По овој третман, само избришете ја внатрешноста на микробрановата со крпи.

Чистење на рерната без хемикалии
Ако немате рерна која има програма за перење, тогаш користете мешавина од сода бикарбона и оцет. Поставете ја рерната на 100 степени, оставете ја оваа течност да испари, а потоа избришете ја рерната со чиста крпа. Ефектот е сличен на чистење на микробранова печка.

Сјаен нерѓосувачки челик
За да ги отстраните гребаниците и дамките и да го вратите првобитниот сјај на вашите апарати, почнете со сунѓер и сапун за садови, а потоа полирајте со сода бикарбона. Ако ова не е доволно, користете оцет, кој е најголем сојузник на чистата кујна. За да постигнете висок сјај, можете да завршите со неколку капки маслиново масло.

Дрвени даски за сечење
Хидрогенот е најдобар за чистење на даската на која сецкате кромид, месо, сирење, шунка… Доколку и ова ви се чини недоволно, можете дополнително да ја истриете површината на даската со кора од исцеден лимон или со оцет.

Треба да знаете
Последни објави