Search

Осомничените за Вања се одвоени од другите притвореници и затвореници во Шутка

Таткото и останатите осомничени за киднапирањето и убиството на Вања Ѓорчевска (14) се соочија со остар револт кај останатите притвореници во затворот Шутка во Скопје.

Секогаш кога ќе ги извадат и вратат во Шутка, затворениците, штом ги видат низ прозорците, веднш викаат, удираат по решетки, навредуваат…

Директорот на затворот Филип Андов ниту ги потврди ниту ги демантираше наводите на тамошните медиуми. Андов само посочува дека безбедносната состојба е под контрола и нагласува дека пристапот до четворицата осомничени е ограничен.

– Тие се одвоени од другите притвореници и затвореници. Не сите затворски службеници имаат пристап до тие простории. Влегувате со посебни картички кои ги држат одредени чувари. Тие се контролираат постојано, имајќи го предвид степенот на криминал и согласно протоколи и закони – вели Андов за Скопје1.

Уапсените и затворениците од Шутка се згрозени од двојното убиство.

Тројца од четворицата осомничени кои се во затвор ја признаа својата вина и своите улоги. Како организатор и извршител на грозоморниот чин го посочија и Љупчо Палевски.

Единствениот меѓу нив, кој не ја призна вината или поврзаноста со ниту еден од останатите осомничени, е таткото на девојчето, Александар Горчевски, кој тврди дека не познава ниту еден од нив и дека не го открил патот на движењето на неговата ќерка. на Палевски.

Ѓорѓевски е донесен на рочиштето каде му е одредена мерка притвор до 30 дена, во затворски комбинезон, а на видеото се гледа дека во затворот е избричен ќелав.

Треба да знаете
Последни објави