Search

Tолку мали плодови, a толку важни за здравјето

Јаткастите плодови како што се оревите, бадемите, ф’стаците, бразилските ореви или индиските ореви носат бројни здравствени придобивки. Тие се богати со влакна, протеини и здрави масти. Еден грст јаткасти плодови е одлична и корисна ужина, одличен додаток на оброците, но и неопходна дневна доза на витамини и минерали.

На што најсилно влијаат?

-Антиоксидативен потенцијал: Јаткастите плодови, како што се ф’стаците, обезбедуваат моќен антиоксиданс ефект, заштитувајќи ги здравите клетки од оштетување на слободните радикали.

Подобрување на внесот на хранливи материи: Додавањето јаткасти плодови во исхраната може да помогне да се компензира недостигот на хранливи материи, како што се влакна, омега-3 масни киселини, витамини и минерали.

Заштита на здравјето на мозокот: Редовното консумирање јаткасти плодови може да придонесе за подобро здравје на мозокот и да го намали ризикот од когнитивно опаѓање, благодарение на омега-3 масните киселини, антиоксидансите и витаминот Е.

-Врска со подобро расположение: Истражувањата покажаа дека оние што јадат јаткасти плодови не страдаат од депресија, што се припишува на профилот на аминокиселините и невропротективните својства на омега-3 масните киселини.

-Ја зголемува ситоста: Додавањето јаткасти плодови во оброците придонесува за чувство на ситост поради комбинацијата на масти, влакна и протеини.

-Намалување на воспалението: Јаткастите плодови, особено бадемите, се поврзани со пониски нивоа на воспаление благодарение на присуството на витамин Е.

-Го штити срцето: Богатството од мононезаситени и полинезаситени масти, особено омега-3 масни киселини, ги прави јаткастите плодови корисни за здравјето на срцето, намалувајќи го ризикот од високи триглицериди и го подобруваат нивото на холестерол.

-Регулирање на нивото на шеќер во крвта: Комбинацијата на протеини, масти и влакна во јаткастите плодови може да помогне да се одржи нивото на шеќер во крвта стабилно, спречувајќи скокови на шеќер и падови.

Но, важно е да се внимава со количината на овие вкусни плодови на природата која се внесува бидејќи се многу калорични – 100 грама имаат во просек 600 калории.

Треба да знаете
Последни објави