Search

Трипл-дабл на Јокиќ во поразот на Денвер, Дончиќ за полувреме ја растури Јута

Никола Јокиќ и Лука Дончиќ забележаа по трипл-дабл изминатата ноќ во НБА лигата, која ја обележа Зоел Ембид со 50 постигнати поени.

Лука Дончиќ ги предводеше Далас Маверикс до 12-та победа во сезоната. Мавс ја декласираа 147:97, а Дончиќ постигна 40 поени, 11 асистенции и 10 скока, а на теренот мина 32 минути. Интересно Дончиќ во првиот дел дојде до трипл-дабл учинон, овој период го заврши со 29 поени и по 10 скока и асистенции.

Кајри Ирвинг го следеше Лука со 26 поени, четири украдени топки и три асистенции.

Далас сега е четврти на Западот со скор 12-8, Јута е 12-та со седум победи и 14 порази.

ЛА Клиперс слвеа победа во дуелот со актуелниот шампион, Денвер 111:102. Никола Јокиќ постигна трипл-дабл но го одигра шутерски најлошиот натпревар во кариерата.

Јокиќ имаше трипл-дабл со 22 поени, 15 скока и 10 асистенции. Јокиќ од поле шутираше за 9-32.

Пол Џорџ ги предводеше Клиперси со 25 поени.

Филаделфија против Вашингтон Визардс 131:126, со неверојатна партија на Џоел Ембиид.

Ембиид ја предводеше Филаделфија со 50 поени, а имаше и 13 скока и седум асистенции. На теренот помина 38 минути.

За Камерунецот оваа сезона првпат да стигне до 50 поени, а седми во кариерата.

Џордан Пул постигна 23 поени во поразот на Визардс.

Резултати:

Кливленд – Орландо 121:111
Детроит – Мемфис 102:116
Вашингтон – Филаделфија 126:131
Атланта – Бруклин 113:114
Минесота – Сан Антонио 102:94
Торонто – Мајами 103:112
Чикаго – Шарлот 111:100
Хјустон – Оклахома 110:101
Далас – Јута 147:97
Голден Стејт – Портланд 110:106
Лос Анџелес Клиперс – Денвер 111:102

Треба да знаете
Последни објави