Search

Стотици вработени во еврејски организации во САД го повикуваат Бајден да го поддржи прекинот на огнот во Газа

Повеќе од 500 вработени во преку 140 еврејски организации ширум САД потпишаа отворено писмо до претседателот Џо Бајден, повикувајќи на прекин на огнот, враќање на сите заложници и траен мир и за Израелците и за Палестинците, објави НБЦ њуз.

„Многу од нас ја посветија својата животна работа на градење на просперитетни еврејски заедници“, се вели во писмото, кое следи по слични анонимни отворени писма од различни групи вработени во американската влада. „Знаеме дека нема воено решение за оваа криза. Знаеме дека Израелците и Палестинците се тука да останат – ниту безбедноста на Евреите, ниту палестинското ослободување не може да се постигне ако се спротивстават еден против друг“.

Писмото се разликува од левичарските еврејски протести за прекин на огнот, кои ги нарушија настаните на Бајден и зазедоа знаменитости како Гранд централ терминалот во Њујорк, со тоа што потписниците на ова писмо пишуваат од помејнстрим перспектива и доаѓаат од поширок опсег на американски еврејски групи, вклучувајќи синагоги, локални центри за еврејска заедница, агенции за социјални услуги, филантропски организации и еврејски културни институции.

Треба да знаете
Последни објави