Search

Амнести интернешенел: Израелскиот напад врз либанските новинари „мора да се истражи како воено злосторство“

Амнести интернешенел соопшти дека израелските напади врз група од седум новинари во јужен Либан на 13 октомври „мора да бидат истражени како воено злосторство“.

Во нападот на израелски хеликоптер Апачи загина новинарот на Ројтерс Исам Абдала, а беа повредени уште шестмина, соопшти организацијата за човекови права во соопштението за печатот. Новинарите беа на патување за известување во јужен Либан.

Амнести соопшти дека анализирала видеа и фотографии, фрагменти од оружје од локацијата и интервјуа со девет сведоци за да утврди дека групата е видливо препознатлива како група на новинари. „Израелската војска знаела или требало да знае дека тие се цивили, но сепак ги нападнала во два одделни напади со разлика од 37 секунди“, се вели во соопштението за печатот.

Во сопствената истрага за инцидентот, Ројтерс кажа дека новинарите биле намерна цел. „Ние не ги таргетираме новинарите“, рече меѓународниот портпарол на ИДФ, потполковник Ричард Хехт, како одговор на истрагата на Ројтерс.

Треба да знаете
Последни објави